Sırrı Süreyya Önder: Çatışmasızlığın sağlanması bir haftada mümkün
418 okunma

Sırrı Süreyya Önder: Çatışmasızlığın sağlanması bir haftada mümkün

ABONE OL
Temmuz 9, 2020 23:27
Sırrı Süreyya Önder: Çatışmasızlığın sağlanması bir haftada mümkün
0

BEĞENDİM

ABONE OL

RADİKAL – Sırrı Süreyya Önder Diyarbakır Nevruz alanında yaptığı konuşmada, gerekli ciddiyetle yaklaşılırsa çatışmasızlığın sağlanmasının bir haftada mümkün olacağını söyledi. Nevruz’un açılış konuşmasını Tertip Komitesi adına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek yaptı. 

KIŞANAK: UMUDUMUZ ÖZGÜRLÜK

İpek’in ardından kürsüye Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak geldi. Kışanak, ““Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız” dedi.

Kışanak şöyle konuştu: “Selam olsun; üç kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan” diyerek başladı. Kışanak sözlerine şöyle devam etti: “Nevruz, zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir. Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz.”

Erdoğan’dan Nevruz bayramı açıklaması

ÖNDER: KÜRT EVİNE GİREMİYOR, TÜRK EVİNDEN ÇIKAMIYOR

Nevruz Parkı’nda konuşanlar arasında HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de vardı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Önder, “Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor. Al sana kamu düzeni” dedi.

Önder, şöyle konuştu: “Bu bölgenin gerçekliğini bilenler, bu anneleri bir kez görenler evlatlarının bir kısmını dağa, bir kısmını toprağa, bir kısmını Meclis’e gönderdiğini bilirlerdi. Sayın Öcalan ile aramızda dağlar, denizler olabilir, bize bir mesajı var, üç yıl birlikte mesai yaptık barış uğruna, daha iyi bir ülke uğruna. Yazdıkları, söyledikleri şeyler bugün bu faşist tecrit zihniyetine rağmen bize ulaşıyor. Muhtemelen iktidara şunu söylerdi; ‘Bre ahmaklar, ben size Eşme Ruhu dedim, bölgeyi ortak evimiz yapalım dedim, adına Eşme Ruhu dedim siz getirdiniz işi Sur’a, Cizre’ye katlliama varan uygulmalara.”

Diyarbakır’da Nevruz için olağanüstü güvenlik önlemleri

‘MÜZAKERELER NEREDEN KALMIŞSA DEVAM EDELİM’

Önder, hükümete seslenerek, “Açın İmralı yolunu müzakereler nerede kalmışsa oradan devam ederek bir haftada ülkemizin çehresini değiştirelim” dedi. Önder, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her türlü hukuki, cezai, yasal, insani ne tür vebali varsa biz üzerimize almaya hazırız. Bunun için size son derece önemli bir çağrı yapıyoruz. Evladının yolunu gözleyen Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Ermeni bütün annelere burada taahhüt ediyorum ki çağrımıza cevap verilirse 1 hafta içerisinde barışı sağlarız. 8. gün olursa beni Diyarbakır Meydanı’ndan çarmıha gerin.Yeryüzünü savaşla, ölümle, zulümle daha fazla kirletmeyelim. Tarihi çarğımızı tekrar yapıyoruz. Zulme boyun eğmeyen 7’den yetmişe köle olmayı, biat etmeyi reddeden bu ülkenin her bucağındaki bütün kardeşlerime barış sözü veriyoruz. Biji aşiti, an serkeftin, Newroz piroz be.”

KUTLAMA SONRASI GERGİNLİK

Nevruz kutlamasından dağıldıkları sırada polisin bazı kişileri gözaltına almak istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis gaz bombası atarak kalabalığı dağıttı.

 

Diyarbakır’da Nevruz kutlamaları

Demirtaş’tan ‘Dolmabahçe’ye bağlıyız’ açıklaması

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.