Rusya ve Türkiye Arasındaki Güvenlik İşbirliği Artıyor
24 okunma

Rusya ve Türkiye Arasındaki Güvenlik İşbirliği Artıyor

ABONE OL
Haziran 10, 2024 19:10
Rusya ve Türkiye Arasındaki Güvenlik İşbirliği Artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu’dan Türkiye’ye Ziyaret Önerisi

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu, Türkiye ile Rusya arasındaki güvenlik işbirliğini artırmaya yönelik adımlar atılması gerektiğini belirtti. Şoygu, Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Moskova’da gerçekleştirdiği görüşme sonrasında, güvenlik konseyleri düzeyinde daha sık temaslarda bulunma teklifinde bulundu.

İkili İstişarelerin Önemi Vurgulandı

Şoygu’nun açıklamalarının ardından Rusya Güvenlik Konseyi Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki güvenlik işbirliğinin hem ikili hem de çok taraflı formatlarda ele alındığı belirtildi. Ayrıca uluslararası ve bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi ve stratejik eşitlik üzerine ortaklığın geliştirilmesine yönelik niyetin teyit edildiği ifade edildi.

Fidan’ın Rusya Ziyareti

Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin ile de Moskova’da bir araya gelerek güvenlik konularını ele aldığı belirtildi. Şoygu, önümüzdeki dönemde Moskova veya Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan güvenlik konularında tam kapsamlı ikili istişarelerin önemine vurgu yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.