Muş Ovası, Leyleklerin Bahar Müjdesini Taşıyor
285 okunma

Muş Ovası, Leyleklerin Bahar Müjdesini Taşıyor

ABONE OL
Nisan 2, 2024 23:02
Muş Ovası, Leyleklerin Bahar Müjdesini Taşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muş Ovası, Leyleklere Ev Sahipliği Yapıyor

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Muş Ovası, şu günlerde leylekleri ağırlıyor. Leylekler, şehre göç ettikleri bölgelerden gelerek elektrik direklerine, cami kubbelerine ve evlerin çatılarına yaptıkları yuvalarda yerleşiyorlar.

İklim Koşulları ve Göçmen Kuşlar

Muş Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, hava sıcaklığı ve iklim koşullarının hayvanları da etkilediğini belirtti. Bu yıl mevsimsel etkiler nedeniyle beklenenden önce göçmen kuşların Muş Ovası’na geldiğini belirten Dölek, leyleklerin erken gelmesinin sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin üzerinde olmasından kaynaklandığını söyledi.

Dölek şunları aktardı: “Bölgede yaşayan insanlar, leyleklerin gelişiyle beraber baharın başladığını kutlarlar. Bu yıl özellikle leylekler beklenenden daha erken Muş Ovası’na geldi. Sıcak hava koşullarının etkisiyle gelecek yıllarda leylekleri çok daha erken tarihlerde görebileceğiz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.