Liberya Devlet Başkanı Maaşında Kesinti Yapacak
18 okunma

Liberya Devlet Başkanı Maaşında Kesinti Yapacak

ABONE OL
Temmuz 8, 2024 19:15
Liberya Devlet Başkanı Maaşında Kesinti Yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Joseph Boakai, Sorumlu Yönetim İçin Örnek Olacak

Liberya Devlet Başkanı Joseph Boakai, maaşında kesintiye gideceğini açıkladı. Boakai’nin “sorumlu yönetim” için bir emsal oluşturmayı hedeflediği Liberya Devlet Başkanlığı ofisi tarafından duyuruldu. Yıllık maaşı 13 bin 400 dolar olan Boakai’nin yapacağı kesintiyle bu rakam 8 bin dolara düşecek.

Liberya’da Gelir Düzeyi Düşük

Batı Afrika ülkesi Liberya’da her beş kişiden biri günde 2 dolardan (yaklaşık 65 Türk Lirası) az bir parayla yaşıyor. Bu bağlamda, Boakai’nin maaşında yapacağı kesinti dikkat çekici bir adım olarak değerlendiriliyor.

Memnuniyet Verici Bir Gelişme

Kâr amacı gütmeyen Liberya Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Merkezi’nden Anderson D Miamen, başkanın maaş kesintisinin “memnuniyet verici” olduğunu belirtti. Miamen, “Halkın kesintilerin nereye gideceğini ve insanların hayatlarını olumlu yönde etkilemek için nasıl kullanılacağını açıkça görmesini umuyoruz” dedi.

Kamu Görevlilerine Adil Tazminat Sözü

Boakai, maaşını düşürmenin yanı sıra, kamu görevlilerinin “ülkeye yaptıkları katkılar karşılığında adil bir tazminat almasını” sağlamak için Liberya Kamu Hizmeti Ajansı’nı “güçlendirme” sözü verdi. Bu adım, ülkedeki kamu hizmeti alanında daha adil bir yaklaşımın benimsenmesine yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.