Kocaeli Derince’deki TMO Silo Patlaması Davası
34 okunma

Kocaeli Derince’deki TMO Silo Patlaması Davası

ABONE OL
Haziran 12, 2024 22:10
Kocaeli Derince’deki TMO Silo Patlaması Davası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Patlamada 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 10 Kişi Yaralandı

Kocaeli Derince ilçesinde bulunan TMO silolarında 7 Ağustos 2023 tarihinde yaşanan patlamada 2 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Olayın ardından hazırlanan iddianame Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Savcı, Asli ve Tali Kusurluları Belirledi

İddianamede patlama tarihinde TMO Kocaeli Başmüdürü olan K.D., müdür yardımcısı K.Ö., şef vekili B.B., taşeron firma sahibi O.T. ve patlamada yaralanan taşeron firma alan yetkilisi İ.Ç. asli kusurlu, mühendis A.S. ise tali kusurlu bulundu. Bilirkişi raporuna göre, patlamanın nedeni binanın 6’ncı katında yapılan kaynak işlemiydi.

Cumhuriyet Savcısı Hapis Cezası İstedi

Cumhuriyet savcısı, yaşanan patlamanın şüphelilerin ihmali kusurları neticesinde meydana geldiğine kanaat getirerek, 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti. Savcı, şüphelilerin ‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma’ suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Tanıkların ve Sanıkların İfadesi

Olayla ilgili olarak tutuksuz sanıkların yargılanmasına başlanırken, tanıklar ve sanıklar mahkemede ifadelerini verdi. Taşeron firma sahibi O.T., iş güvenliği konusunda gerekli tedbirlerin alındığını belirtirken, müdür yardımcısı K.Ö. ise iddiaları reddederek temizlik konusunda kusuru olmadığını savundu.

Tanıkların ve Sanıkların İfadesi Devam Etti

Diğer tanıklar ve sanıklar da mahkemede ifadelerini sürdürdü. Patlamada annesini kaybeden bir tanık, ihmaller nedeniyle annesinin vefat ettiğini düşündüğünü belirtirken, diğer tanıklar da yaşanan olaylarla ilgili çarpıcı detaylar paylaştı.

Mahkeme Kararı ve Sonuç

Mahkeme heyeti, müştekilerin zorla getirilmesine, tanıkların bir sonraki celse dinlenmesine ve sanıkların adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.