Kılıçdaroğlu’na 97 yıllık hediye | Video
505 okunma

Kılıçdaroğlu’na 97 yıllık hediye | Video

ABONE OL
Eylül 27, 2020 01:30
Kılıçdaroğlu’na 97 yıllık hediye | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hem Osmanlıca hem de Latin harfleriyle yazılmış 97 yıllık CHP’nin kuruluş belgesi. Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulan ve bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP’nin doğum gününde, 1 buçuk milyon evrakın arasından bulup çıkarılan o kuruluş belgesi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye edildi.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, İstanbul Mebusu Doktor Refik Saydam, İzmir Mebusu Celal Bayar, Erzurum Mebusu Münir Hüsrev Göle gibi Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinin altında imzası olan bu belgenin tozlu arşivlerden çıkmış olması, Kılıçdaroğlu’nu çok heyecanlandırdı.

CHP yönetimi, bir süreden beri orijinalleri Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nde bulunan 1.5 milyon sayfalık arşivi tarıyor. İnceleme görevini Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı Veli Özdemir yapıyor.

O dönem İçişleri Bakanlığı’na verilen CHP’nin kuruluş dilekçesi, bu incelemeler sırasında gün yüzüne çıktı. Özdemir, aslı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nde bulunan kuruluş dilekçesinin bir kopyasını çerçeveletip Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na armağan etti.

Özdemir’e çalışmalarında Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakkı Uyar da yardım etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.