Kaşıkçı cinayetinde yeni detaylar | Video
358 okunma

Kaşıkçı cinayetinde yeni detaylar | Video

ABONE OL
Eylül 18, 2020 18:45
Kaşıkçı cinayetinde yeni detaylar | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Dr. Agnes Callamard İstanbul’da uzun süre incelemelerde bulunmuş ve BM’ye cinayetle ilgili özel bir rapor sunmuştu. Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Callamard’ın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’la cinayetten 6 ay sonra ikinci bir görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Dava dosyasına giren görüşme tutanağında, Suudi Arabistan’da yapılan yargılamada adaletin sağlanmasında tereddütleri olduğunu söyleyen BM Raportörü, yargılamanın göstermelik olduğunu ifade etti.

Başsavcı Fidan görüşmede, konsolosluk rezidansında olaydan 13 gün sonra arama yapılabildiğini ve Suudi yetkililerin birçok zorluk çıkardığını belirtti.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Fidan “Suudi soruşturma ekibinin olayın delillerinin temizlenmesi amacı ile Türkiye’ye geldiğine” inandıklarını dile getirdi.

Fidan, boya malzemeleri ve yarı kullanılmış kalekim torbasının tespit edildiğini, duvarlar boyandığı için de birçok delilin karartıldığını söyledi.

İstanbul’a gelenler arasında kamu görevlilerinin olduğuna dikkat çeken Fidan, operasyonun Suudi Arabistan hükümetinin bilgisi dahilinde yapıldığını düşündüklerini belirtti.

BM ekibi Başsavcı Fidan’a olayda nasıl bir silah kullanılmış olabileceği sorusunu da yöneltti. Fidan bu soruya ise, ‘Net bir tespit yapılamadı ancak otopsi testeresi kullanılmış olabilir’ şeklinde karşılık verdi.

Başsavcı Fidan’a Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuna dair fikri olup olmadığı da soruldu.

Fidan bu soruya ‘Cesedi yok ettiklerini düşünüyoruz ancak cesedin kalıntılarının nerede olduğu hususunda bir bilgimiz yok’ cevabını verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.