Kalay: Türkiye için büyük ekonomik değer yaratacak | Video
403 okunma

Kalay: Türkiye için büyük ekonomik değer yaratacak | Video

ABONE OL
Eylül 10, 2020 00:03
Kalay: Türkiye için büyük ekonomik değer yaratacak | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Ajansı’na konuşan Kalay “Yeni keşfimizle beraber Türkiye doğal gaz piyasamızda güçlendirilecek Milli bir serbest piyasa yapısıyla doğal gaz ticaretinin artacağını ve gazın gerçek değerini bularak ülkemize daha fazla değer sağlayacağını düşünmekteyiz”dedi.

Kalay enerji arz güvenliğinin etkin bir şekilde tesisinin önemine de dikkat çekti ve ”Cari açığımızın düşürülmesi noktasında yerli arama-üretim sektörümüzün varlığı stratejik önem arz etmektedir” diye konuştu.

Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfinden önceki hidrokarbon varlığına da değindi. ”petrol sahalarımızın yüzde 7’sinin 25 milyon varil rezervden daha büyük, yüzde 93’ünün ise 25 milyon varilden daha küçük olduğu görülmekteydi. ” vurgusu yaptı.

Bu çerçevede Türkiye’de üretimin üst seviyeye çekilmesi ve yeni sahaların kazandırılması için arama-üretim sektörünün stratejik bir perspektifle ele alınmasının önemli olduğunu belirtti.

Bu noktada da son dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yerli arama-üretim sektörüne verdiği önemin ve yeni keşfin Türkiye için büyük ekonomik değer yaratacağını belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.