Ekonomi ile ilgili önemli kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı | Video
368 okunma

Ekonomi ile ilgili önemli kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı | Video

ABONE OL
Eylül 18, 2020 18:46
Ekonomi ile ilgili önemli kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazete’de ekonomiyi ilgilendiren bazı kararlar yayınlandı. Onların başında sermaye şirketlerinin kar payı dağıtımına ilişkin karar geliyor. Bir süre uzatımına gidildi. Buna göre sermaye şirketlerinde, 2019 yılı net dönem karının yalnızca yüzde 25’ine kadarının nakden dağıtımına karar verilebilme süresi yıl sonuna kadar uzatıldı.

Özellikle salgın sürecinde sermaye şirketlerinin mali güçlerinin korunması amacıyla daha önce de bazı kararlar uygulamaya konulmuştu. Böylelikle o kararlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Bir diğer karar SPK, Borsa Faaliyetleri Yönetmeliğine ilişkin. Buna göre borsada işlem yapma yetkisi verilenlere veya temsilcilerine verilecek disiplin para cezasında üst limiti arttı. Bu rakam 50 bin TL’den 5 milyon TL’ye çıkarıldı

Disiplin cezalarını gerektiren fiillere yenileri de eklendi. Buna göre gazete, televizyon, internet, sosyal medya hesapları veya benzer nitelikte kitle iletişim araçlarını kullanarak sermaye piyasası araçları hakkında yalan, yanlış ve yanıltıcı yorum ve tavsiyelerde bulunmak. Bunlar disiplin cezası kapsamına alındı.

Ayrıca sosyal medya aracılığıyla veya üyelik bazlı çevrimiçi kapalı gruplar üzerinden, sermaye piyasası araçlarının fiyatları, fiyat değişimleri ile arz ve taleplerine ilişkin yalan, yanlış ve yanıltıcı izlenim uyandırmak suretiyle yatırımcıları yönlendirmeye çalışanlarla işbirliği yapmak veya bu amaçla kurulan ya da bu amaçla faaliyet yürüten üyelik bazlı çevrimiçi kapalı gruplara üye olmak da kapsama dahil edildi.

Yenilenebilir enerjiyi destekleme mekanizmasında süre de 6 ay uzatıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.