Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya ile Önemli Görüşmeler Yapacak
17 okunma

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya ile Önemli Görüşmeler Yapacak

ABONE OL
Haziran 9, 2024 22:09
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya ile Önemli Görüşmeler Yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fidan, BRICS+ Oturumuna Katılacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve Rus yetkililerle bir araya gelmek üzere 11 Haziran’da gerçekleştirilecek BRICS+ Oturumuna katılacak. Görüşmelerde Gazze’deki son gelişmelerin yanı sıra Ukrayna, Suriye, Libya ve Güney Kafkasya gibi bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

Ekonomik ve Ticari İşbirliği Ön Planda Olacak

Bakan Fidan, Türkiye’nin bölgede devam eden savaşların barışçıl yollarla sonlandırılması ve bu yönde destek verme konusundaki taahhütlerini dile getirecek. Ayrıca, Rusya ile belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ekonomik ve ticari işbirliğinin artırılması üzerine görüşmeler yapılacak.

Turizm ve Yatırımlar Önemli Konular Arasında

Rusya ile Türkiye arasındaki turizm ilişkileri de masada olacak. 2023 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısının yüzde 20 artarak 6 milyon 313 bin 675’e ulaştığı vurgulanacak. Ayrıca, Bakan Fidan’ın Rusya’da faaliyet gösteren Türk iş insanlarıyla bir araya gelmesi bekleniyor.

BRICS+ Oturumu ve Uluslararası İlişkiler

BRICS+ Oturumu, uluslararası güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve küresel yönetişim konularını ele alacak. BRICS üyelerine ek olarak 15 ülkenin davet edildiği oturumda, Bakan Fidan’ın muhataplarıyla ikili görüşmeler yapması bekleniyor. Rusya’nın dönem başkanlığının teması “Adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi” olarak belirlendi ve 16. BRICS Zirvesi’nin 22-24 Ekim’de Kazan’da düzenlenmesi planlanıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.