Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Siber Güvenlik Konusunda Uyarılarda Bulundu
  • Gündem Yönetim
  • Dünya
  • Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Siber Güvenlik Konusunda Uyarılarda Bulundu
45 okunma

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Siber Güvenlik Konusunda Uyarılarda Bulundu

ABONE OL
Haziran 20, 2024 19:17
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Siber Güvenlik Konusunda Uyarılarda Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Guterres: Dijital İlerlemeler Ekonomileri ve Toplumları Değiştiriyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi’nde Güney Kore’nin Dışişleri Bakanı Cho Tae-yul’un başkanlığında siber savunma konusunda yapılan oturumda önemli açıklamalarda bulundu. Guterres, dijital alandaki ilerlemelerin ekonomileri ve toplumları kökten değiştirdiğine dikkat çekti.

Siber Uzayın Kırılganlığına Dikkat Çekildi

Guterres, anında bağlantı kurabilmenin sağladığı faydaların yanı sıra siber uzayın insanları, kurumları ve ülkeleri kırılganlaştırabildiğini belirtti. Dijital teknolojilerin silahlanmasıyla birlikte ortaya çıkan risklerin her geçen yıl arttığına vurgu yaptı. “Siber uzay kapıları ardına kadar açıldı ve isteyen herkes bu kapılardan girebiliyor.” diyen Guterres, devletler, devlet dışı aktörler ve suçluların kötü niyetli faaliyetlerinin arttığına işaret etti.

Güvenlik ve İstikrarı Tehdit Eden Kötü Niyetli Faaliyetler

Guterres, artan risklerin finansal maliyetlerinin yanı sıra doğrudan barış, güvenlik ve istikrarı etkilediğini belirtti. Kötü niyetli faaliyetlerin kamu kurumları ve seçim süreçlerini etkilediğini, gerginliği artırarak şiddet ve çatışmanın tohumlarını ektiğini vurguladı. Siber uzayın çatışmalarda giderek artan düzeyde silah olarak kullanıldığına dikkat çekti.

Dijital Alanda Hukukun Üstünlüğüne Vurgu

Guterres, dijital teknoloji alanındaki ilerlemelerin “iyiye” odaklanması gerektiğini belirterek, hukukun üstünlüğünün dijital alanda da sağlanması gerektiğini dile getirdi. Fiziksel dünyada barış ve güvenliği inşa etmenin yanı sıra dijital dünyada da yeni yaklaşımların geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Eylül ayında düzenlenecek “Geleceğin Zirvesi”nin küresel sınamalara karşı işbirliğini artırma ve çok taraflı dünya sisteminin canlandırılmasının hedeflendiği bir fırsat olacağını belirten Guterres, yeni yaklaşımların geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.