AYM’den Boğaziçi kararı
359 okunma

AYM’den Boğaziçi kararı

ABONE OL
Eylül 27, 2020 13:32
AYM’den Boğaziçi kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2018’de AK Parti’nin Meclis’e sunduğu yasa teklifiyle, İstanbul’da Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünümünde kalan bazı mahalleleri imar barışı kapsamına dahil edilmişti.
Yasa sonrası, 3 ilçedeki 40 mahallede, kaçak ve imara aykırı yapılar, düzenleme uyarınca yapı kayıt belgesi alarak yasal hale geldi.

Düzenleme, 2 yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. İptal kararının ardından gözler, bu bölgelerde imar barışından faydalanan yapıların durumuna çevrildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal kararını oy birliğiyle verdi, kararın gerekçesi daha sonra açıklanacak. Ancak AYM kararları geriye yürümüyor. Dolayısıyla, AYM’nin iptal kararı, yasadan yararlanarak Boğaziçi’nde üç ilçede Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar’da yapı kayıt belgesi alan yapıların durumunu etkilemeyecek.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı Resmi Gazete’de yayımlanınca yürürlüğe girecek. Düzenleme Sarıyer’de Rumeli Kavağı, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye, Kireçburnu, Tarabya Üstü, Rumeli Feneri, Rumelihisarı İle Baltalimanı ve Yeniköy’ün bazı bölümlerini, Beykoz’da Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Anadolu Hisarı, Göksu Ve Göztepe’yi, Üsküdar’da ise Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli İle Kandilli’nin bir kısmını kapsıyordu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.