Ankara’da Kurban Pazarlarında Son Durum
36 okunma

Ankara’da Kurban Pazarlarında Son Durum

ABONE OL
Haziran 19, 2024 22:10
Ankara’da Kurban Pazarlarında Son Durum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankaralı Üreticilerin Kurban Satışlarındaki Beklentileri

Ankara’da kurban pazarları bugün itibarıyla toplanmaya başlandı. Belediye araçlarının temizlik çalışmalarına başladığı noktada, satış yapmak için bekleyen Ankaralı üreticiler, bayram dışında da kurbanlıkları satışa çıkardı. Üreticiler, Et ve Süt Kurumu’nun satışı yapılmayan hayvanları ücret karşılığında alma kararını değerlendiriyor.

Üreticilerin Görüşleri

Şükrü Yıldız: 25 yıldır kurbanlık satışı yapan Yıldız, bütün kurbanlarını sattığını belirtti. Et ve Süt Kurumu’nun elde kalan ürünleri piyasa değerinde alması gerektiğini vurgulayarak, “15 bin liraya aldığım davarı 15 bin liraya alsın. Kilogram başına düşük fiyat beni mağdur eder” dedi.

Yıldız ayrıca, yemin torbasının 600 lira, bir çuval samanın 110 lira olduğunu ifade ederek, bu durumun sürdürülemez olduğunu belirtti. Üreticilerin maliyetlerinin arttığını ve kazançlarının azaldığını dile getirdi. Emekli maaşının 10 bin lira olduğunu ancak kurbanlık almak için borçlanan insanların olduğuna dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanlığının Açıklamaları

Tarım ve Orman Bakanlığı, kurbanlık hayvanlarını satamayan üreticilere destek olmak amacıyla Et ve Süt Kurumu’nun alım yapacağını duyurdu. Bakanlık, karkas et olarak alınacak hayvanlar için belirlediği fiyatları paylaştı. Üreticiler, 20-28 Haziran tarihleri arasında ESK Kombina Müdürlüklerine müracaat ederek hayvanlarını satma fırsatına sahip olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.