ABD-Yunanistan savunma anlaşması
334 okunma

ABD-Yunanistan savunma anlaşması

ABONE OL
Şubat 23, 2021 13:01
ABD-Yunanistan savunma anlaşması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan’daki askeri varlığını artırmak istiyor.” Dikkat çeken bu başlık, Yunan To Vima gazetesine ait.

To Vima’nın haberine göre, Washington ve Atina, karşılıklı savunma işbirliği anlaşmasını 3 yıl içinde ikinci kez güncelleme çalışmaları yapıyor. Amerika’nın da Yunanistan’daki askeri varlığının artmasını sağlayacak bazı talepleri var. Habere göre, Amerika temelde iki talepte bulunuyor.
İlki anlaşmanın 5 yıl gibi bir süre için uzatılması. İkincisi ise Amerikan askerlerinin konuşlanma yerlerine yenilerinin eklenmesi. Washington, Atina’ya 20’den fazla yeni konuşlanma yerinin bulunduğu bir belge sundu.

To Vima, yeni bir daimi üs kurulmasının görüşülmediğini yazdı. İskiri Adası’nda yer aldığı önerilen konuşlanma yerlerinin Yunan ve Amerikan birliklerinin halihazırda ortak yetiştirme faaliyetleri yürüttüğü ya d NATO altyapısı olan yerler olduğuna dikkat çekti. Amerika’nın yeni talepleriyle ilgili görüşmelerin önümüzdeki aylarda yapılması planlanıyor. İki ülke arasındaki ilk anlaşmaya göre Amerika’nın sadece Girit Adası’nda Suda Üssü bulunuyor. Ekim 2019’da imzalanan anlaşma, Suda Üssü’nün genişletilmesini, Yunanistan’ın onayıyla Amerika’nın ülkedeki her askeri tesisi kullanma imkanına sahip olmasını öngörüyordu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.