AB, Yüksek Bütçe Açığı Olan 7 Ülkeye Disiplin Süreci Başlatıyor
12 okunma

AB, Yüksek Bütçe Açığı Olan 7 Ülkeye Disiplin Süreci Başlatıyor

ABONE OL
Temmuz 9, 2024 21:15
AB, Yüksek Bütçe Açığı Olan 7 Ülkeye Disiplin Süreci Başlatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AB Komisyonu 7 Üye Ülkeye Disiplin Süreci Başlatıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, aralarında Fransa, İtalya, Polonya ve Belçika’nın da yer aldığı 7 üye ülkeye yüksek bütçe açıkları nedeniyle disiplin süreci başlatmaya hazırlanıyor. AB Komisyonu, üye ülkelerin ekonomik durumlarına ilişkin yapılan değerlendirme sonrasında, aşırı bütçe açığı bulunduğu belirlenen üye ülkelere yönelik kararların AB Konseyine gönderildiğini açıkladı.

AB Ülkelerinde Bütçe Açıkları Yüksek

AB mali kuralları, üye ülkelerin kamu açık ve borçlarını sınırlarken, normal şartlarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’nin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının GSYH’nin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Ancak son verilere göre, bütçe açığının en yüksek olduğu AB ülkeleri ise yüzde 7,4 ile İtalya, yüzde 6,7 ile Macaristan, yüzde 6,6 ile Romanya, yüzde 5,5 ile Fransa, yüzde 5,1 ile Polonya, yüzde 4,9 ile Malta ve Slovakya, yüzde 4,4 ile Belçika olarak sıralanıyor.

Disiplin Süreci ve Para Cezaları

Disiplin prosedürü, aşırı açık veren ülkelerin maliye politikalarını sıkılaştırmayı amaçlıyor. Mali kurallara uymayan ülkeler disiplin sürecinin sonunda para cezasına çarptırılabiliyor. AB üyesi ülkeler, 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle mali kuralları askıya almış olsa da, yüksek bütçe açıkları devam ediyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.