AB Çevre Bakanları Doğayı Onarma Yasası Üzerinde Anlaştı
80 okunma

AB Çevre Bakanları Doğayı Onarma Yasası Üzerinde Anlaştı

ABONE OL
Haziran 17, 2024 19:11
AB Çevre Bakanları Doğayı Onarma Yasası Üzerinde Anlaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lüksemburg’da Yapılan Toplantıda Alınan Kararlar

AB çevre bakanları, 27-28 Haziran’da yapılacak AB zirvesi öncesinde Lüksemburg’da bir araya geldi. Toplantı sonrasında AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, bakanların, AB Komisyonu tarafından teklif edilen “Doğayı Onarma Yasası” üzerinde anlaştığı duyuruldu.

Doğayı Onarma Yasası ve Hedefleri

Yasa, 2030’a kadar AB topraklarındaki tarım arazilerinin yüzde 10’unda biyoçeşitliliğin desteklenmesini, bu amaçla bitki örtüsü oluşturulmasını hedefliyor. Ekilebilir arazilerin bir kısmının orman, bahçe ve sulak alana dönüştürülmesini öngören yasa, üye ülkeler içerisinde muhalefetle karşılaşmıştı.

Tartışmalar ve Destekleyen Taraflar

Yasanın uygulanması halinde üretimin düşeceği, gıda fiyatlarının artacağı, çiftçilerin geçim sıkıntısı içine gireceği ve özellikle savaş zamanlarında küresel gıda arzında sorunlar çıkacağı savunulmuştu. Avusturya ve Slovakya’da yasa sert tartışmalara konu olmuştu. Ancak Birleşmiş Milletler Çevre Programı, bilim insanları ve yenilenebilir enerji endüstrisi gibi bazı taraflar yasa teklifine destek vermişti.

AB’nin “Yeşil Anlaşma”sının bir parçası olarak, Haziran 2022’de teklif edilen yasa, Avrupa Parlamentosunda Şubat 2024’te onaylanmıştı. Yasa, AB’nin Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından tüm üye ülkelerde yürürlüğe girecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.